سردر موسسه پراش

مؤسسه پراش در گذر سه دهه

P u b a c c e s s . i r

موسسه پراش

در دوم خرداد ماه سال 1368 سنگ بنای مؤسسه ای گذاشته شد که آرمانش داشتن سهم کوچکی در استقلال و خود کفایی کشور و در رأس اهدافش اطلاع رسانی به جامعه علمی کشور از طریق تهیه مستقیم مجلات خارجی مورد نیاز آنان بدون دخالت کارگزاران خارجی بود.

با 24 سال پشتکار زاید الوصف، تلاش کرد مجلاتی را که مورد تقاضای دانشگاه ها، مراکز آموزشی، تحقیقاتی و خدماتی بودند مستقیما" به ناشران خارجی سفارش دهد و تا زمان دریافت،مرتبا" آن ها را پی گیری کند.

به این ترتیب، مؤسسه پراش اولین کارگزار ایرانی بود که مستقل و بدون وابستگی به کارگزاران خارجی و فارغ از شرایط و سیاست های سلطه طلبانه آنان و قیمت گذاری های سلیقه ای و نامعقولشان، فعالیت خود را آغاز کرده بود.

نظر به این که بخش عمده نشریات مورد تقاضا در ایالات متحده امریکا و انگلستان منتشر می شد ترتیبی داده شد تا این گروه از عناوین ازطریق دو شرکت معتبر حمل و نقل کشورهای مذکور به ایران حمل شوند تا سریع تر و مطمئن تر به دست مؤسسه و سفارش دهنده برسند. مجلات سفارش داده شده به سایر کشور ها هم مستقیما" به مؤسسه ارسال می گردید و کلیه مجلات دریافتی توسط مؤسسه تفکیک، بسته بندی، و توزیع شده و شماره های دریافت نشده مطالبه می گردید.

با توجه به این که سفارشات معمولا" برای نسخه چاپی نشریات بود چنانچه هر یک از عناوین به صورت آنلاین هم موجود بود نسخه آنلاین آن ، پس از فعال شدن توسط مؤسسه، در اختیار سفارش دهنده قرار می گرفت.

اما تحریم اقتصادی کشور سد راه تهیه نشریات توسط مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی گردید و در نتیجه فعالیت سفارشات مؤسسه هم متوقف شد. ولی مؤسسه پراش تلاش کرد با مشکلات مبارزه کند و برای ادامه حیات در برابر موانع بایستد.

از سوی دیگر، طی این مدت انقلاب الکترونیک و گسترش اینترنت برهمه ارکان فعالیت های تولیدی، تجاری، اداری، و خدماتی تأثیر گذاشت و آن ها را متحول کرد. صنعت چاپ و نشر هم در مسیر این تحول قرار گرفت. مجلات چاپی یا به سرعت جای خود را به نشریات آنلاین دادند و یا با نسخه آنلاین همراه شوند..

به دلیل مزایا و امتیازاتی که نشریات آنلاین داشتند اساتید، پژوهشگران، و دانشجویان جذب نشریات آنلاین شدند تابتوانند سریع و آسان به نشریات و مقالات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

مؤسسه پراش هم همگام با این تحول سعی نمود با هدایت فعالیت خود در این راستا، سایت http://pubaccess.ir را طراحی کرده و راه اندازی کند. هدف از این سایت، ارائه نسخه آنلاین مجلات مورد تقاضای پژوهشگران و اساتید با شرایط ساده و آسان و با هزینه معقول می باشد. متقاضیان می توانند با استفاده از فرمی که در صفحه اول سایت قرار داده شده عنوان یا عناوین مورد نیاز خود را پیشنهاد کنند تا پس از بررسی شرایط و امکان دسترسی به آن ها، نتیجه به متقاضی اعلام گردد و با موافقت آن ها ترتیب استفاده شان از نشریه یا نشریات داده شود.

توضیحاتی که بر روی این سایت گذاشته شده به آگاهی بیشتر شما کمک می کند.

موسسه پراش

موسسه پراش سی ساله شد.

سی سال تلاش، نشیب و فراز، تلخ و شیرین بسیار آن را چون کوه مقاوم نمود. تمام توانش را برای مقابله با طوفان های سهمگین کاری و مالی بکار برد و از درهای بسته نهراسید.
اینک با افتخار سی سالگیش را با نگاهی مثبت به آینده ای پر ثمر پشت سر می گذارد و امیدوار است شکوفه های نهال امیدش به بار نشیند و درهای موفقیت یکی بعد از دیگری به روی آرمان هایش گشوده شوند.


موسسه پراش

شناسه ملی : 10100220785
تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از زرتشت شرقی، خیابان شهید حمید صدر، پلاک 10
تلفن: 88922500