موسسه پراش

خدمت به جامعه دانشگاهی ایران، آرمان ماست

Pubaccess

موسسه پراش

ما شما را در دستیابی به آخرین تجربیات بشری همراهی می نمائیم

P u b a c c e s s . i r

خدمات اشتراک نشریات علمی

هیناری: دسترسی به تحقیقات سلامتترجمه: موسسه پراش

درباره هیناری


هیناری (HINARI ) که مخفف دسترسی ابر شبکه ای به نوآوزی های سلامت است، توسط سازمان جهانی بهداشت به کمک ناشران بزرگ سازماندهی شد تا کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط بتوانند به یکی از بزرگترین مجموعه های جهانی اطلاعات پزشکی و بهداشتی دسترسی پیدا کنند.

این برنامه در سال 2000 توسط دبیر کل سازمان ملل، کوفی عنان، در نشست هزاره سازمان ملل معرفی گردید. و در ژانویه سال 2002 با حدود 1500 مجله از 6 ناشر بزرگ: Blackwell, Elsevier Science, the Harcourt Worldwide STM Group, Wolters Kluwer International Health & Science, Springer Verlag & John Wiley ، با پیروی از اصولی که در بیانیه هدف در ژوئیه 2001 به امضا رسید ه بود، راه اندازی شد. از آن زمان تعداد ناشران شرکت کننده و مجلات و سایر منابع حاوی متن کامل مداوما" افزایش یافته است.

هیناری یک مشارکت عمومی -خصوصی است که توسط سازمان جهانی بهداشت اداره می شود. هر شریک مسئول جنبه خاصی از هیناری است. شرکا در فواصل زمانی منظم با هم دیدار می کنند تا معلوم کنند برنامه چگونه کار می کند و چطور پیش می رود. بازخورد مؤسسات شرکت کننده تأثیر قابل توجهی در توسعه برنامه دارد.

اینک بیش از 13500 مجله (در 45 زبان مختلف) و متجاوز از 60000 کتاب الکترونیکی، و بیش از 110 منبع اطلاعاتی دیگر در اختیار مؤسسات پزشکی و بهداشتی در بیش از 115 کشور و منطقه است که هزاران تن از کارکنان بهداشتی و پژوهشگران در جهت بهبود سلامت جهان از آن ها بهره می گیرند .

هیناری امکان دسترسی آنلاین رایگان یا با هزینه بسیار کم به مجلات عمده پزشکی و علوم اجتماعی وابسته را برای مؤسسات محلی و غیر انتفاعی کشورهای در حال توسعه فراهم کرده است.


واجدین شرایط استفاده از هیناری


گروه های اصلی شامل دو گروه از کشور ها و مناطق تحت عنوان گروه A و گروه B می باشند. مؤسسات محلی غیر انتفاعی این دو گروه می توانند برای استفاده از نشریات ثبت نام کنند. لیست کشورها براساس پنج عامل تهیه شده است: تولید ناخالص ملی (ارقام بانک جهانی)، تولید سرانه ناخالص ملی (ارقام بانک جهانی)، فهرست کشورهای توسعه نیافته سازمان ملل، شاخص توسعه انسانی (HDI)، و امید به زندگی سالم (HALE).

مؤسسات واجد شرایط برای ارائه مجموعه اصلی عبارتند از: دانشگاه های دولتی، مدارس حرفه ای ( پزشکی، پرستاری، داروسازی، بهداشت عمومی، دندان پزشکی)، مؤسسات پژوهشی، بیمارستان های آموزشی، مراکز مراقبت های بهداشتی، ادارات دولتی، کتابخانه های ملی پزشکی و سازمان های غیر دولتی محلی. کلیه کارکنان و دانشجویان مجاز به استفاده از منابع اطلاعاتی هستند.

اگرمؤسسه شما جزو کشور ها یا منطقه های گروه A (دسترسی آزاد) است هیناری برایش رایگان می باشد. اما اگر مؤسسه شما جزو کشور ها یا منطقه های گروه B (دسترسی با هزینه کم) می باشد هر مؤسسه باید در سال (از ژانویه تا دسامبر) 1500 دلار بپردازد. تمام مؤسسات واجد شرایطی که از کشور ها یا منطقه های گروه B نام نویسی می کنند از یک دوره آزمایشی شش ماهه رایگان برخوردارند. اگر مؤسسه ای جزو کشور ها یا منطقه های گروه B ( دسترسی با هزینه کم) است و نمی تواند یا نمی خواهد هزینه سالانه را بپردازد، می تواند به تعدادی از منابع اطلاعاتی دسترسی پیدا کند. در حال حاضر تعداد معینی از نشریات 58 ناشر برای این دسته از مؤسسات به طور رایگان قابل دسترسی است.


کشورها و مناطق دریافت کننده اصلی خدمات


کشورها و مناطقی که در گروه A هستند و دسترسی رایگان دارند عبارتند از: افغانستان، آنگولا، بنگلادش، بلیز (قبلا" هندوراس بریتانیا)، بنین (داهومی، در افریقا)، بوتان (در شیب جنوب شرقی هیمالیا)، بورکینا فاسو، بروندی (در افریقا)، کامبوج، کامرون،کیپورد (درافریقا)، جمهوری افریقای مرکزی، چاد، کومور، کنگو، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک خلق کره، جمهوری دموکراتیک کنگو، جیبوتی، گینه استوایی، اریتره، سواتی (قبلا"سوازیلند)، اتیوپی، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیسائو، هائیتی، کنیا، کیریباتی (واقع در اقیانوس آرام)، قرقیزستان، جمهوری دموکراتیک خلق لائوس، لسوتو (واقع در افریقا)، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی (واقع در افریقا)، مالی، جزایر مارشال، موریتانی، ایالات فدرال میکرونزی، موزامبیک، میانمار، نپال، نیکاراگوئه، نیجر، پاپوا گینه نو، جمهوری مولداوی، روندا، ساموآ، سائوتومه و پرنسیپه (واقع در افریقای مرکزی)، سنگال، سیرا لئون، جزایر سلیمان، سومالی، سودان جنوبی، سودان، سوریه، تاجیکستان، تیمورشرقی، توگو (واقع در غرب افریقا)، توکلائو (واقع در جنوب اقیانوس آرام )، تونگا ( واقع در جنوب غربی اقیانوس آرام) ، تووالو، اوگاندا، تانزانیا، وانوآتو، یمن، زامبیا، زیمبابوه.

کشور ها و مناطقی که در گروه B هستند و دسترسی آن ها با پرداخت هزینه ای کم میسر است عبارتند از: آلبانی، الجزایر، آنتیگوا و باربودا، ارمنستان، آذزبایجان شوروی، بلاروس، ایالت چند ملیتی بولیوی، بوسنی و هرزگوین، بوتسوانا، جزایر کوک، دومینیکا، مصر، السالوادور، فیجی، گابن، گرجستان، گرانادا، گواتمالا، گویان، هندو راس، عراق، جامائیکا، اردن، کوزوو، لیبی، مالدیو، موریتیوس، مغولستان، مونته نگرو، مراکش، نامیبیا،نائورو (واقع در اقیانوس آرام)، نیجریه، نیو (واقع در اقیانوسیه)، پاکستان، پالائو (واقع در اقیانوس آرام)، پاراگوئه، جزیره سنت هلن، سنت کیتس و نویس (واقع در کارائیب)، سنت لوسیا (واقع در کارائیب)، سنت وینسنت و گرانادینس (واقع در کارائیب)، صربستان، سیشل (واقع در شرق افریقا)، سری لانکا، سورینام (واقع در امریکای جنوبی)،جمهموری سابق مقدونیه، تونس، اوکراین، ازبکستان، ونزوئلا، ویتنام، کرانه غربی و نوار غزه.

کمپ های پناهجویان به رسمیت شناخته شده توسط آژانس امداد رسانی و کار سازمان ملل متحد و یا دسته بندی شده توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تحت عنوان "کمپ های برنامه ریزی شده یا مدیریت شده" هم صرف نظر از محل جغرافیاییشان واجد شرایط استفاده رایگان از هیناری هستند.


ارائه مسیر گذار(Transitional Path Offer)


از سال 2013 کشور ها و مناطقی که فاقد معیارهای گزینش برای پیشنهاد اصلی هیناری هستند، می توانند از مجموعه کوچکی از محتوا از طریق "ارائه مسیر گذار هیناری" استفاده کنند. مؤسسات واجد شرایط الستفاده عبارتند از: کلینیک های کوچک ارائه دهنده خدمات پزشکی، سازمان های محلی غیر دولتی یا مراکز ترویج کشاورزی که تحقیقاتی هم نیستند، سازمان های آموزشی، و یا ادارات عمده دولتی. علاوه بر این، مؤسسات کوچک آموزشی که برنامه های ابتدایی آموزش حرفه ای ارائه می کنند نیز واجد شرایط الستفاده هستند. تمام کارکنان حق دسترسی به منابع اطلاعاتی را دارند.

هزینه مسیر گذار هیناری برای هر مؤسسه 1500 دلار در سال (از ژانویه تا دسامبر) است. تمام مؤسسات واجد شرایطی که از طریق مسیر گذار هیناری نام نویسی می کنند یک دوره آزمایشی شش ماهه استفاده رایگان دریافت می کنند.

کشورها یا مناطقی با تولید ناخالص ملی بالاتراز یک هزار میلیارد دلار، صرف نظر از سایر عوامل، واجد شرایط استفاده از هیناری نیستند. ضمنا" کشورهایی با شاخص توسعه انسانی برابر یا کمتر از 0.67 ، یا در آمد ناخالص سرانه ملی حدود 6000 دلار یا کمتر از آن، و یا کل درآمد ناخالص ملی برابر یا کمتر از 150 هزار میلیارد دلار و درآمد ناخالص سرانه ملی کمتر از 10000 دلار که در گروه های A و B نیستند هم می توانند مشمول مسیر گذار هیناری شوند.

کشور ها و مناطقی که مشمول مسیر گذار محسوب می شوند عبارتند از: آرژانتین، آذربایجان، بلاروس، بلغارستان، کاستاریکا، کوبا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، اندونزی، لبنان، فیلیپین، افریقای جنوبی، تایلند، ترکمنستان.

اگر مؤسسه شما جزو کشور ها یا منطقه های مسیر گذاراست و نمی تواند یا نمی خواهد هزینه سالانه را بپردازد، باز هم می تواند به مجموعه کوچکی از منابع اطلاعاتی (حدود 24 عنوان مجله در سال 2016) دسترسی رایگان داشته باشد.


ابزار های مفید برای استفاده مؤثر از هیناری


گروه آموزش هیناری دو ابزار مفید تهیه کرده است: "مبانی هیناری" (HINARI- the Basics) و "مشکلات دسترسی و راه حل ها" (Access Problems and Solutions). هر دوی آن ها از "بخش آموزش اجمالی هیناری" (Brief Training Section) در صفحه آموزش هیناری قابل دسترسی هستند. "مبانی هیناری" دو صفحه است که همه مبانی را برای استفاده از هیناری خلاصه می کند. "مشکلات دسترسی و راه حل ها" حاوی فرایند گام به گام حل مشکلات در دسترسی به مقالات تمام متن است. با پیروی از این مراحل، ممکن است مشکل را حل کنید و یا بدانید برای حل مشکل چه اطلاعاتی را باید به هیناری بفرستید.

در HINARI/PubMed می توانید جستجوی کلید واژه ها را کامل کنید و مستقیما" به مقالات تمام متن متصل شوید. بعد از کامل کردن جستجویتان، از صفحه نمایش خلاصه، به صفحه نمایش چکیده ( در زیر جایگاه جستجو) بروید. آیکون هایی را با لینک ابر متن به مقالات تمام متن خواهید دید. با انتخاب یک آیکون، می توانید به مقالات تمام متن دسترسی پیدا کنید. اگر آیکون امکان دسترسی به مقاله را فراهم نکرد لازم است از لیست الفبایی مجلات استفاده کنید. چنانچه لینک ها به درستی کار نکرد به "مشکلات دسترسی و راه حلها" مراجعه کنید. این مدرک حاوی مجموعه ای از گزینه ها برای حل مشکل دسترسی است. ضمنا" HINARI/PubMed دارای ویژگی جدیدی است - گزینه "جستجوی پیشرفته". با استفاده از جستجوی پیشرفته می توانید جستجویتان را با زبان، انسان یا حیوان، جنس، نوع مقاله، و یا سن و غیره محدود کنید و با استفاده از گزینه تاریخچه (HISTORY) آن را به نتیجه جستجوی قبلیتان متصل کنید.


نام نویسی


برای نام نویسی مؤسسه تان کافی است فرم نام نویسی Research4Life را کامل کنید. برای هر مؤسسه یک فرم کافی است. اگر مؤسسه شما یک دانشگاه یا مدرسه حرفه ای است قبل از تکمیل فرم، لیست دانشگاه ها و مدارس حرفه ای ثبت شده را بررسی کنید. هیناری یک قرارداد مجوز برای امضای شرایط استفاده و دستورالعمل شروع به کار برای شما خواهد فرستاد.

تا کنون بیش از 8300 مؤسسه در بیش از 115 کشور در Research4Life نام نویسی کرده اند که می توانند از یک یا چند برنامه آن استفاده کنند. فهرستی ازکلیه این دانشگاه ها و مدارس به ترتیب الفبایی نام کشور و شهردر Research4Life موجود است.


سایر ابتکارات


اگر مؤسسه شما واجد شرایط دسترسی به مجلات از طریق هیناری نیست ممکن است امکان استفاده از سایر ابتکارات را داشته باشد. بر روی منوی کشویی هیناری لینک هایی به "سایر مجموعه های رایگان" وجود دارد که دسترسی به آن ها برای همه آزاد است. این ابتکارات عبارتند از:منابع

ما شما را در دستیابی به مقالات علمی روز و حاصل آخرین تجربیات پژوهشگران یاری می کنیم.

موسسه پراش

موسسه پراش سی ساله شد.

سی سال تلاش، نشیب و فراز، تلخ و شیرین بسیار آن را چون کوه مقاوم نمود. تمام توانش را برای مقابله با طوفان های سهمگین کاری و مالی بکار برد و از درهای بسته نهراسید.
اینک با افتخار سی سالگیش را با نگاهی مثبت به آینده ای پر ثمر پشت سر می گذارد و امیدوار است شکوفه های نهال امیدش به بار نشیند و درهای موفقیت یکی بعد از دیگری به روی آرمان هایش گشوده شوند.


موسسه پراش
شناسه ملی : 10100220785
کد اقتصادی: 7978-1938-4111
اقامتگاه قانونی:
تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از زرتشت شرقی، خیابان شهید حمید صدر، پلاک 10
کد پستی: 35911-15977
تلفن: 88922500
پست الکترونیک: marketing@pubaccess.ir